Käsipallon miesten maailmanmestaruuskilpailut 2019

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Käsipallon miesten maailmanmestaruuskilpailut 2019 pelataan Tanskassa ja Saksassa 10.– 27. tammikuuta. Mukana on 24 joukkuetta. Mitaliottelut pelataan Tanskan Herningissä. Muut kisakaupungit ovat Tanskassa Kööpenhamina sekä Saksassa Berliini, Hampuri, München ja Köln.

Etelä-Korea ja Pohjois-Korea pelaavat ensi kertaa MM-kilpailujen historiassa yhteisellä joukkueella.[1]

Joukkueet pelasivat neljässä kuuden joukkueen alkulohkossa, joista kolme parasta pääsivät toiselle kierrokselle ja kolme heikointa jatkoivat Presidents Cupissa pelaamista MM-kisojen sijoista 13–24.

Ensimmäinen kierros

Lohko A (Berliini)

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Ranska 5 4 1 0 138 113 +25 9
 Saksa 5 3 2 0 142 110 +32 8
 Brasilia 5 3 0 2 127 129 -2 6
 Venäjä 5 1 2 2 131 127 +4 4
 Serbia 5 1 1 3 127 146 -19 3
 Korea 5 0 0 5 124 164 -40 0

A-lohkon ottelut raportti
10.1. Korea  19–30  Saksa [1]
11.1. Serbia  30–30  Venäjä [2]
11.1. Brasilia  22–24  Ranska [3]
12.1. Venäjä  34–27  Korea [4]
12.1. Saksa  34–21  Brasilia [5]
12.1. Ranska  32–21  Serbia [6]
14.1. Serbia  22–24  Brasilia [7]
14.1. Venäjä  22–22  Saksa [8]
14.1. Ranska  34–23  Korea [9]
15.1. Venäjä  23–25  Brasilia [10]
15.1. Korea  29–31  Serbia [11]
15.1. Saksa  25–25  Ranska [12]
17.1. Brasilia  35–26  Korea [13]
17.1. Saksa  31–23  Serbia [14]
17.1. Ranska  23–22  Venäjä [15]

Lohko B (München)

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Kroatia 5 5 0 0 152 115 +37 10
 Espanja 5 4 0 1 142 114 +28 8
 Islanti 5 3 0 2 137 124 +13 6
 Makedonia 5 2 0 3 131 139 -8 4
 Bahrain 5 1 0 4 107 151 -44 2
 Japani 5 0 0 5 121 147 -26 0

B-lohkon ottelut raportti
11.1. Japani  29–38  Makedonia [16]
11.1. Islanti  27–31  Kroatia [17]
11.1. Bahrain  23–33  Espanja [18]
13.1. Makedonia  28–23  Bahrain [19]
13.1. Kroatia  35–27  Japani [20]
13.1. Espanja  32–25  Islanti [21]
14.1. Islanti  36–18  Bahrain [22]
14.1. Kroatia  31–22  Makedonia [23]
14.1. Espanja  26–22  Japani [24]
16.1. Japani  21–25  Islanti [25]
16.1. Kroatia  32–20  Bahrain [26]
16.1. Makedonia  21–32  Espanja [27]
17.1. Bahrain  23–22  Japani [28]
17.1. Makedonia  22–24  Islanti [29]
17.1. Espanja  19–23  Kroatia [30]

Lohko C (Herning, avausottelu Kööpenhaminassa)

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Tanska 5 5 0 0 167 103 +64 10
 Norja 5 4 0 1 175 119 +56 8
 Tunisia 5 3 0 2 138 147 -9 6
 Chile 5 2 0 3 130 167 -37 4
 Itävalta 5 1 0 4 121 148 -27 2
 Saudi-Arabia 5 0 0 5 112 159 -47 0

C-lohkon ottelut raportti
10.1. Chile  16–39  Tanska [31]
11.1. Saudi-Arabia  22–29  Itävalta [32]
11.1. Tunisia  24–34  Norja [33]
12.1. Itävalta  24–32  Chile [34]
12.1. Norja  40–21  Saudi-Arabia [35]
12.1. Tanska  36–22  Tunisia [36]
14.1. Tunisia  36–30  Chile [37]
14.1. Norja  34–24  Itävalta [38]
14.1. Tanska  34–22  Saudi-Arabia [39]
15.1. Saudi-Arabia  20–24  Tunisia [40]
15.1. Norja  41–20  Chile [41]
15.1. Itävalta  17–28  Tanska [42]
17.1. Chile  32–27  Saudi-Arabia [43]
17.1. Itävalta  27–32  Tunisia [44]
17.1. Tanska  30–26  Norja [45]

Lohko D (Kööpenhamina)

Joukkue O V T H TM PM ME P
 Ruotsi 5 5 0 0 151 111 +40 10
 Unkari 5 2 2 1 151 138 +13 6
 Egypti 5 2 1 2 132 133 -1 5
 Qatar 5 2 0 3 125 127 -2 4
 Argentiina 5 1 1 3 119 130 -11 3
 Angola 5 1 0 4 121 160 -39 2

D-lohkon ottelut raportti
11.1. Angola  24–23  Qatar [46]
11.1. Argentiina  25–25  Unkari [47]
11.1. Egypti  24–27  Ruotsi [48]
13.1. Qatar  28–23  Egypti [49]
13.1. Unkari  34–24  Angola [50]
13.1. Ruotsi  31–16  Argentiina [51]
14.1. Unkari  32–26  Qatar [52]
14.1. Argentiina  20–22  Egypti [53]
14.1. Ruotsi  37–19  Angola [54]
16.1. Angola  26–33  Argentiina [55]
16.1. Unkari  30–30  Egypti [56]
16.1. Qatar  22–23  Ruotsi [57]
17.1. Egypti  33–28  Angola [58]
17.1. Qatar  26–25  Argentiina [59]
17.1. Ruotsi  33–30  Unkari [60]

Presidents Cup

Sijat 21–24 (Kööpenhamina)

Välierät

Välieräottelut sijoista 21–24 raportti
19.1. Korea  27–25  Japani [61]
19.1. Saudi-Arabia  34–29  Angola [62]

Sijat 23–24

Ottelu sijoista 23–24 raportti
20.1. Japani   Angola

Sijat 21–22

Ottelu sijoista 21–22 raportti
20.1. Korea   Saudi-Arabia

Sijat 17–20 (Kööpenhamina)

Välierät

Välieräottelut sijoista 17–20 raportti
19.1. Serbia  32–27  Bahrain [63]
19.1. Itävalta  22–24  Argentiina [64]

Sijat 19–20

Ottelu sijoista 19–20 raportti
20.1. Bahrain   Itävalta

Sijat 17–18

Ottelu sijoista 17–18 raportti
20.1. Serbia   Argentiina

Sijat 13–16 (Köln)

Välierät

Välieräottelut sijoista 13–16 raportti
19.1. Venäjä  30–28  Makedonia [65]
19.1. Chile  27–37  Qatar [66]

Sijat 15–16

Ottelu sijoista 15–16 raportti
20.1. Makedonia   Chile

Sijat 13–14

Ottelu sijoista 13–14 raportti
20.1. Venäjä   Qatar

Toinen kierros

Lohko I (Köln)

I-lohkon ottelut raportti
19.1. Ranska  33–30  Espanja [67]
19.1. Saksa  24–19  Islanti [68]
20.1. Brasilia   Kroatia
20.1. Islanti   Ranska
21.1. Espanja   Brasilia
21.1. Kroatia   Saksa
23.1. Brasilia   Islanti
23.1. Ranska   Kroatia
23.1. Saksa   Espanja

Lohko II (Herning)

II-lohkon ottelut raportti
19.1. Tunisia  23–35  Ruotsi [69]
19.1. Tanska  25–22  Unkari [70]
20.1. Unkari   Tunisia
20.1. Norja   Egypti
21.1. Ruotsi   Norja
21.1. Egypti   Tanska
23.1. Tunisia   Egypti
23.1. Norja   Unkari
23.1. Tanska   Ruotsi

Lähteet

Viitteet

  1. Unified Korea to play at GER/DEN 2019 2.10.2018. International Handball Federation. Viitattu 4.1.2019. (englanniksi)